İmalat

Birbirinden farklı makinelerde üretim için kullanılacak olan kilin içerisindeki iri taşların ve çöplerin ayıklanması gerekmektedir. Bu taşlar ve çöpler tuğla kalitesini etkilediği gibi aynı zamanda makinelere zarar vermektedir. Filtreleme işleminden geçen toprak homojen bir karışımın ortaya çıkartılması adına toprağın içerisine azar azar su eklenmeye başlanacaktır. Suyun bu şekilde eklenmesi, toprağın plastikliğinin arttırılmasına yardımcı olacaktır. İyice karıştırılacak olan killi toprağın kalitesini ortaya çıkartacak olan aşama dinlendirmedir. Kilde var olan tiksotropik özelliklerden ötürü yoğrulmuş olan çamur dinlendikçe direnç kazanmaya başlar, bu da tuğlanın dayanıklılığını arttıracaktır. Yapılacak olan bu işlemlerin ardından ise artık tuğla adına hazırlanmış olan kil, şekillendirmeye de hazır olacaktır.

Şekillendirme

Birbirinden farklı yöntemler kullanılarak şekillendirilmeye başlanacak olan tuğla için ağırlıklı olarak kalıplama , presleme ve ekstrüzyon yöntemleri kullanılır. Presleme yöntemi genellikle kiremit üretmek adına kullanılmaktadır. Birbirinden farklı presler sayesinde kil oldukça kolay bir şekilde kiremit halini de almaktadır. Harman tuğlası hazırlanmak istendiği zaman ise kalıplama yönteminden yararlanılabilmektedir. Extrude yani vakumlama yönteminde hazırlanmış olan kil, vidaların yardımı ile belirli bir orandaki basınç ile kalıptan çıkartılacaktır. İstenilen şekilde son halini alacak olan kil, daha sonrasında ise içerisinde yer alan suyun dışarıya çıkartılması adına kurutulmaya alınacaktır. Türkiye’de ağırlıklı olarak doğal kurutma yöntemi kullanılıyor olsa da son dönemlerde bazı işletmeler tarafından suni kurutma da yine seçenekler arasındaki yerini almış oluyor.

Kurutma

Hangi yöntem olursa olsun fark etmez, tuğla kurumaya başladığı zaman içerisinde yer alan suyun kaybolmasından ötürü boyut bakımından küçülmeye başlayacaktır.

Pişirme (Fırınlama)

Pişirme aşamasında geldiği zaman tuğlanın istenilen sertlik oranına erişmesi adına 900 – 1100 derecelik bir ısıya maruz kalacaktır. Pişirme aşamasında tuğlanın ilk olarak içerisindeki organik maddelerin tamamı yanacak, ardından molekül suyunu kaybedecek, sonrasında ise sert, şekli değişmeyen ve belirli bir rengi olan son haline erişmiş olacaktır. Günümüzde tuğlaların pişirilmesi adına birbirinden farklı fırınlar kullanılmaktadır. Burada temel amaç hiç şüphesiz mümkün olan en iyi şekilde tuğlaların pişirilmesidir. Ardından da pişirilen tuğlalar soğutularak paketlenir ve kullanılma hazır hale gelmiş olur.


Duvar Hesaplayıcı