ASYA İZOYÜN 12 Yalıtım Tuğlası Nasıl Örülür?
Temmuz 11, 2019
Duvar Yapımında Harç Kullanımı
Ağustos 15, 2019

Öncelikle duvar örülürken, duvarın örüleceği zemini teraziye almak suretiyle ilk tuğla iki duvarın kesişim noktasına (dik) hazırlanan yapıştırıcı, hazır harç vb. ile teraziye alınarak yerleştirilir. Yalıtım tuğlalarında diğer tuğlalara farkla daha az harç kullanılmalıdır. Yoğunluğu daha az olarak hazırlanan harç tuğlanın ortasına gelmeyecek şekilde kenarlarına sürülür. Tercihen gerek görülürse kilit sisteminin bulunduğu noktanın kenarına çok az miktarda yapıştırıcı, hazır harç vb. sürülebilir.

 

İlk olarak sabitlenen tuğladan kilit yapısı itibari ile sonradan yerleştirilen tuğlalarda hata yapılması mümkün değildir. İkinci sıra tuğla yerleştirilirken başlangıç yarımı tuğlası konularak duvarda şaşırtmalı şekilde örülmüş olur.

Geliştirilmiş olan tuğla sisteminin kilitli yapısı ve yüksek basınç dayanımı ile kullanım alanı ile isteğe göre dikey veya yatay şekilde örülebilir. Örneğin yığma bina (taşıyıcı duvar)  için dikey örülme şekli tercih edilmek zorunda iken iç ve taşıyıcı olmayan duvarlarda isteğe bağlı olarak yatay örülebilir.

Yalıtımlı tuğla (İZOYÜN) kilitli yapısı ile çok az harç malzemesi ile örülerek, duvarın üst ve yan kısımlarından sıkıştırıldığından kilit yapısı birbirine kenetlenerek duvar yekpare bir hal alır. Bu durumda örülmüş olan duvar daha sağlam ve dayanıklı olur. Isı ve ses iletimi zayıflar dolayısı ile mükemmel bir yalıtım sağlanmış olur.

Yalıtımlı tuğla (İZOYÜN) ürünlerinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biriside mantolama malzemesinin yanıcı ve yandığı zaman oluşturduğu zehirli gaz sebebi ile insan sağlığını tehdit etmektedir. Aynı zamanda mantolama malzemesinin zamanla hava aldığı noktadan kaybolmaya başlar ve yalıtım özelliğini de tamamen yitirmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise duvar örüldükten sonra direkt alçı malzemesi kullanılmamalı. Tercihen kaba sıva uygulanması tavsiye edilir. Kaba sıva tavsiye edilmesinin en büyük sebebi ısı ve ses iletkenliğinin daha düşük olmasıdır. Kaba sıva uygulanan yüzeye daha sonra tercihen alçı malzemesi uygulanır ve daha sonra isteğe uygun boya işlemi ile sonlanır.

Bir Cevap Yazın